Opublikowano

Modelowanie w XSI: Koło samochodowe

Modelowanie w XSI: Koło samochodowe

W tym kursie chciałbym zaprezentować proces budowania poszczególnych elementów koła samochodowego. Projekt ogranicza się do felgi, opony oraz szczęk hamulcowych. Główne założenie szkolenia to: uzyskanie detali na poziomie siatki geometrycznej, bez wykorzystania dodatkowych tekstur/map. W procesie modelowania posłużyłem się programem Softimage|XSI. Samo szkolenie jest częścią większego kursu poświęconego modelowaniu Mercedesa SLS. Zapraszam do lektury: Modelowanie w XSI: Koło samochodowe.

Modelowanie w XSI: Koło samochodowe

Mimo tego, że Softimage|XSI nie jest już rozwijane przez Autodesk, to zasady modelowania nie zmieniają się od lat 🙂 A to oznacza, że niniejszy poradnik można z powodzeniem wykorzystać podczas nauki innych programów 3d, a szczególnie podczas szlifowania umiejętności modelowania.

Podczas tworzenia tego poradnika zależało mi na dwóch rzeczach:

  • pokazać kompletny proces modelowania, bez skrótów i uproszczeń – często możemy znaleźć poradniki, które pokazują tylko niektóre etapy powstawania takich obiektów, reszty „mamy się domyśleć”,
  • wykonać wszystkie elementy na poziomie siatki geometrycznej, bez dodatkowych tekstur – tekstury są wykorzystywane w przypadkach, w których renderowany obiekt jest tylko częścią wielkiego projektu, zaś rendery nie obejmują detali.

Techniki modelowania, które wykorzystuję, to najprostsze wytłaczanie komponentów; w niektórych przypadkach to powielanie raz utworzonego fragmentu, w celu uzyskania większej całości. To powoduje, że ten projekt można zrealizować właściwie w każdym programie 3d, oczywiście zakładam Twoją znajomość podstaw pracy z takim programem, oraz obsługę najprostszych narzędzi.

Jeśli chcesz nauczyć się modelowania w innej aplikacji, to polecam dwa bezpłatne poradniki, które pomogą Tobie rozpocząć pracę w komercyjnym programie: Autodesk Maya, lub bezpłatnym Blenderze:

Czas trwania: 172 minuty
Liczba rozdziałów: 10
Program: Softimage|XSI

01. Środek felgi (17:40)
02. Łączenie środka z obręczą (14:40)
03. Powielanie i obracanie segmentów (9:44)
04. Detale felgi (20:03)
05. Śruby i gwiazda logo (9:44)
06. Budowa opony (21:01)
07. Detale opony (17:05)
08. Szczęki i tarcza hamulcowa (15:26)
09. Formowanie szczęk (22:38)
10. Detale szczęk (14:41)
Opublikowano