Opublikowano

SEO WordPressa – mapa portalu WWW

SPIS TREŚCI:

Mapa portalu WWW to szczegółowa informacja dla wyszukiwarek o tym, co chcemy, aby pojawiło się w wynikach wyszukiwania. Wraz z plikiem robots.txt i argumentami sterującymi pracą robotów indeksujących, umożliwia ona precyzyjną kontrolę procesu indeksowania.

Mapa portalu WWW – sitemap.xml

Większość portali WWW posiada mniej lub bardziej rozbudowaną strukturę. Z reguły jest ona tworzona w oparciu o jakieś taksonomie – najczęściej kategorie. Ten szkielet, prędzej czy później, zostanie obudowany ciałem, czyli treścią. Jeśli chcemy przekazać wyszukiwarkom precyzyjną informację o strukturze i treści naszego portalu, to warto przygotować odpowiednią mapę.

Mapa portalu to dokument z adresami wszystkich treści, które chcemy, aby były wyświetlane w wynikach wyszukiwania. W ten sposób pomagamy wyszukiwarce zrozumieć naszą stronę internetową. Mapa portalu to nie to samo, co mapa nawigacji stworzona dla użytkowników. Ta pierwsza, nie jest nawet dostępna z poziomu szaty graficznej serwisu WWW.

Zawartość mapy strony WWW powiązanej z główną domeną serwisu internetowego.
Zawartość pliku sitemap.xml generowanego dynamicznie przez wtyczkę Yoast SEO. Aby sprawdzić poprawność mapy możemy dopisać do nazwy naszej domeny sitemap.xml.

Jak utworzyć mapę portalu?

Aby zrealizować to zadanie należy przygotować plik o nazwie sitemap.xml (XML to prosty język znaczników wykorzystywany m.in. do strukturyzowania informacji). Plik sitemap.xml powinien znajdować się w głównym katalogu naszej aplikacji webowej – podobnie jak robots.txt. Na szczęście nie musimy tego pliku tworzyć ręcznie, gdyż istnieje kilka sposobów na wygenerowanie mapy strony – dwa podstawowe to:

  • Zewnętrzne generatory tworzenia map, przykładowo xml-sitemaps. Narzędzia online umożliwiają wygenerowanie mapy linków do naszych treści. Wykorzystując dostępne opcje możemy kontrolować to, co powinno znaleźć się w dokumencie. Bezpłatne wersje tego typu narzędzi mają nałożone ograniczenia pod postacią liczby odnośników, które mogą znaleźć się w pliku sitemap.xml.
  • Wtyczki pozycjonujące – automatyzują proces tworzenia mapy portalu dzięki odpowiednim opcjom i ustawieniom.

Wtyczki SEO i generowanie mapy portalu WWW

Dzisiaj mało kto bawi się w ręczne tworzenie mapy. Powszechność CMSów i wtyczek pozycjonujących, sprawia że proces jest niezwykle prosty i składa się z kilku kliknięć. Niektóre wtyczki pozycjonujące, to rozbudowane kombajny umożliwiające jednocześnie pracę z plikiem robots.txt, argumentami sterującymi pracą robotów oraz generowanie map XML.

W zależności od wykorzystywanej wtyczki, mamy dostęp do większej bądź mniejszej puli ustawień mapy. Te ustawienia dotyczą głównie tego, co powinno znaleźć się w mapie. W przypadku WordPressa mamy do czynienia z różnymi elementami serwisu, które mogą być uwzględnione. To nie tylko wpisy, strony WWW i media. Są jeszcze archiwa: kategorii, tagów, autorów i inne niestandardowe taksonomie jeśli zostały utworzone przez niektóre wtyczki.

Ustawienia mapy strony WWW w kontekście taksonomii WordPressa.
Konfiguracja mapy strony z poziomu wtyczki Yoast SEO. W mapie strony możemy uwzględniać strony archiwum wszystkich taksonomii, które zostały zarejestrowane w systemie WordPress.

Przed utworzeniem mapy portalu warto zastanowić się nad tym, co powinno się w niej znaleźć. Możemy przykładowo uwzględnić kategorię, ale warto wcześniej ją przygotować – zredagować tytuł SEO i opis meta, a następnie zadbać o to, aby kategoria była na bieżąco zasilana nowymi treściami.

Zgłaszanie mapy wyszukiwarkom

Plik z mapą portalu powinien znajdować się w głównym katalogu aplikacji webowej. W ten sposób robot indeksujący rozpozna znajomą nazwę, przeanalizuje plik i będzie podążał za odnośnikami. Dzisiaj, coraz częściej spotyka się odmienną praktykę. Nie musimy fizycznie zapisywać pliku sitemap.xml i wgrywać go na serwer. Wtyczki typu SEO potrafią generować taką mapę na zawołanie – dynamicznie. Jeśli chcemy sprawdzić, czy nasza mapa faktycznie istnieje to możemy wpisać w polu adresu przeglądarki nazwę domeny + sitemap.xml:

https://www.nazwa-domeny.pl/sitemap.xml

Po publikacji portalu WWW online, roboty indeksujące – prędzej czy później – znajdą naszą mapę i rozpocznie się proces indeksowania. Możemy przyśpieszyć ten proces zakładając konto w usługach wybranej wyszukiwarki i zgłosić mapę witryny. Zgłoszenie odbywa się poprzez wskazanie adresu WWW, pod którym wyszukiwarka znajdzie mapę witryny.

Z mapą przez świat

Mapa witryny wraz z plikiem robots.txt i wtyczkami pozycjonującymi tworzy komplet narzędzi wspierających pozycjonowanie WordPressa. Istnieją dedykowane wtyczki umożliwiające generowanie map. Jednak dużo lepszym rozwiązaniem będzie poszukanie jednej wtyczki, do pracy z wszystkimi wymienionymi narzędziami.

Opublikowano